Obchody Światowego Dnia Walki z Rakiem na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym

W sobotę, 2 lutego z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem Warszawski Uniwersytet Medyczny zaprasza na bezpłatne porady onkologiczne, wykłady, konsultacje dietetyczne i psychologiczne. Inicjatywa przygotowana jest we współpracy z Polską Unią Onkologii. Wydarzenie odbędzie się w godz. 10.00-15.00 na terenie Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego (w siedzibie Dziecięcego Szpitala Klinicznego, przy ul. Żwirki i Wigury 63 A, wejście od ul. Pawińskiego, sala konferencyjna, poziom -1).  

„Nie chodzi o to, żeby raka, czy też mówiąc ogólnie nowotworów, się bać. To strach często powoduje że unikamy badań profilaktycznych, czy bagatelizujemy wczesne objawy. Światowy Dzień Walki z Rakiem ma po raz kolejny uświadomić ludziom, że o zdrowie trzeba aktywnie walczyć: żyć na tyle zdrowo, na ile to możliwe i wykonywać badania profilaktyczne, a jeśli nowotwór już zostanie zdiagnozowany, stawić mu czoła i nie uciekać się do tzw. alternatywnych niesprawdzonych metod. Tę walkę można i trzeba wygrać"- podkreśla prof. Grzegorz W. Basak, Kierownik Katedry i Kliniki Hematologii, Onkologii i Chorób Wewnętrznych, WUM.

Dr hab. Rafał Stec - kierownik Kliniki Onkologii IIWL WUM zaznacza: „Kadra akademicka świetnie wykształcona w zakresie zarówno naukowym, jak i klinicznym z dostępem do najnowocześniejszych metod diagnostyki i leczenia stanowi kluczowe wsparcie dla organizacji badań przesiewowych oraz całego systemu opieki onkologicznej. Dlatego budowa oraz wzmocnienie pozycji „onkologii akademickiej” powinny stanowić jedną z istotnych założeń strategii nowoczesnej onkologii. Pozwoli to na zwiększenie liczby lekarzy ze specjalizacjami „onkologicznymi” i poprawi kształcenie studentów w zakresie onkologii. Zbyt mała liczba lekarzy ze specjalnościami onkologicznymi (głównie onkologią kliniczną i patomorfologią) realnie uniemożliwia bezpieczne, w krótkim czasie i na najwyższym światowym poziomie leczenie pacjentów z rozpoznaną chorobą nowotworową. Innym istotnym elementem strategii onkologicznej jest poprawa skuteczności (zgłaszalności) badań przesiewowych, które pozwalają na identyfikację zmian przednowotworowych, czyli dają szansę 100% wyleczalności (badania przesiewowe w kierunku raka jelita grubego czy szyjki macicy) lub umożliwiają rozpoznanie nowotworu w bardzo wczesnym stadium, prawie całkowicie wyleczalnym (badania przesiewowe w kierunku raka piersi czy raka płuca w tzw. grupie wysokiego ryzyka). Efektem tych działań będzie zmniejszenie zachorowalności oraz poprawa wskaźników przeżywalności u chorych na raka jelita grubego, raka szyjki macicy, raka piersi i raka płuca”.

W ramach obchodów Światowego Dnia Walki WUM przygotował bogaty program działań edukacyjnych i profilaktycznych. Będzie można nie tylko skorzystać z bezpłatnych badań, porad czy konsultacji, ale również zajrzeć na kiermasz zdrowego żywienia.   

Program wydarzenia obejmuje:

ü  porady żywieniowe w zakresie prewencji przeciwnowotworowej

ü  przeprowadzanie analizy składu ciała z omówieniem wyników i propozycją modyfikacji diety 

ü  porady w zakresie prawidłowego odżywiania i nawyków żywieniowych

ü  udzielanie wskazówek odnośnie przygotowywania zdrowych posiłków

ü  popularyzację wiedzy dotyczącej wpływu ekspozycji ciała na słońce

ü  porady dotyczące ochrony przeciwsłonecznej

ü  informowanie na temat diagnostyki i leczenia nowotworów skóry

ü  promocję Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem „12 sposobów na zdrowie”

ü  profilaktykę antynikotynowa – dokonywanie pomiaru tlenku węgla w wydychanym powietrzu (badanie smokolizerem)

ü  porady w zakresie prowadzenia zdrowego stylu życia

Przypominamy, że wczesne wykrycie nowotworu bardzo zwiększa szanse na wyleczenie. Dzień "otwartych drzwi" to świetna okazja, aby w trosce o swoje zdrowie skonsultować problem ze specjalistami.