Movember-wernisaż wystawy sztuki patomorfologicznej

W poniedziałek, 4 listopada, w samo południe, odbyło się uroczyste otwarcie wystawy sztuki patomorfologicznej – Movember, której celem jest  podniesienie świadomości mężczyzn na temat profilaktyki nowotworów jąder i prostaty oraz szerzenie wiedzy na temat pracy lekarzy patomorfologów. W wernisażu udział wzięli JMR prof. Mirosław Wielgoś oraz prof. Marcin Wojnar – Dziekan Wydziału Lekarskiego.

Wystawa, której organizatorem jest IFMSA oddział Warszawa, znajduje się  na parterze w Centrum Dydaktycznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Na  kilkunastu sztalugach zaprezentowano obrazy będące skanami preparatów histopatologicznych, m.in. torbielowate kanaliki nasienne, nabłonek wielowarstwowy płaski rogowaciejący potworniaka, czy inwazję nasieniaka na tkankę tłuszczową. Pozyskane do wystawy skany zostały przygotowane przez pracowników Katedry i Zakładu Patomorfologii UCK WUM.

Termin Movember powstał z połączenia dwóch słów:  moustache – wąsy oraz November – listopad. Listopad został uznany na całym świecie miesiącem solidarności z mężczyznami zmagającymi się z nowotworami gruczołu krokowego oraz rakiem jąder. Idea Movember  jest prosta – przez cały miesiąc mężczyźni zapuszczają wąsy, nie tylko na znak solidarności, ale również aby wzbudzić ciekawość otoczenia oraz zapoczątkować dyskusję na temat profilaktyki oraz zachorowalności na nowotwory prostaty oraz jąder.

Wystawę można oglądać do 15.11.

Biuro Prasowe WUM