Okulary dla Papui Nowej Gwinei - Akcja WUM

WHO informuje, że około 800 milionów ludzi na świecie z wadą wzroku boryka się z wieloma trudnościami i ograniczeniami w życiu codziennym, ponieważ brakuje im okularów W takiej sytuacji jest także wielu mieszkańców dystryktu Esa’Ala na Morzu Salomona w Papui Nowej Gwinei, którym potrzeba około 10 tys. par okularów korekcyjnych! Populacja Esa’Ala liczy około 60 tys. mieszkańców. Zmaga się z biedą i ubóstwem, pozbawiona jest dostępu do bieżącej wody i energii elektrycznej oraz praktycznie całkowitego dostępu do opieki medycznej. Z myślą o nich Warszawski Uniwersytet Medyczny organizuje akcję "Okulary dla Papui Nowej Gwinei".

O akcji: Do końca roku akademickiego 2019/2020 do specjalnie oznaczonych pudełek rozmieszczonych w budynkach administracyjnych, dydaktycznych i szpitalach klinicznych WUM możecie przynieść używane, niepotrzebne już Wam okulary. Oprócz okularów korekcyjnych, można także "podzielić się" okularami słonecznymi, ale UWAGA: tylko z filtrem - posłużą one do profilaktyki schorzeń plamki żółtej.

Okulary "popłyną" do Papui Nowej Gwinei kontenerowcem, następnie zaś zostaną przekazane mieszkańcom Esa’Ala.

W lipcu 2020 r., na zaproszenie tamtejszego rządu, do Papui Nowej Gwinei ruszy pierwsza misja medyczna z udziałem pracowników i studentów WUM, w trakcie której będą m.in. przeprowadzać badania okulistyczne wśród mieszkańców Esa’Ala. Patronem wyjazdu jest Fundacja „Pomoc z Polski” .
Daj okularom drugie życie!

Przyłącz się do akcji Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego na rzecz mieszkańców PNG!

Pudełka, do których zbieramy okulary, znajdziecie w:

️ Budynku Rektoratu WUM

️ Centrum Dydaktycznym WUM

️ Centrum Biblioteczno-Informacyjnym WUM

️ Budynku ZIAMu WUM

️ Centralnym Szpitalu Klinicznym UCK WUM przy ul. Banacha

️ Dziecięcym Szpitalu Klinicznym im. Józefa Polikarpa Brudzińskiego UCK WUM przy ul. Żwirki i Wigury

️ Uniwersyteckim Centrum Stomatologii CM WUM

️ Centrum Sportowo-Rehabilitacyjnym WUM

️ Centrum Medycznym WUM

️ Uniwersyteckim Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka WUM przy pl. Starynkiewicza

️ Szpitalu Klinicznym Dzieciątka Jezus przy ul. Lindleya

️ Budynku Poradni Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus przy ul. Oczki

️ Katedrze i Klinice Dermatologicznej przy ul. Koszykowej

️ Collegium Anatomicum przy ul. Chałubińskiego

️ Klubie Medyk przy ul. Oczki

️ Budynku Wydziału Nauk o Zdrowiu przy ul. Ciołka

️ Wojewódzki Szpital Zakaźny w Warszawie przy ul. Wolskiej

Więcej informacji dostępnych pod wydarzeniem: https://www.facebook.com/events/841918369566201/

Organizatorzy akcji:

prof. Bożena Kociszewska-Najman - kierownik Kliniki Neonatologii UCK WUM

dr n. med. Piotr Maciejewicz – Klinika Okulistyki UCK WUM

Karol Taradaj, Tomasz Ginda - Studenci Wydziału Lekarskiego WUM

Akcję patronatem honorowym objął Rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego - prof. Mirosław Wielgoś.