Studenci zagraniczni English Division Wydziału Lekarskiego wracają na studia w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym.

Od października na WUM wracają studenci wszystkich wydziałów, w tym również studenci zagraniczni English Division Wydziału Lekarskiego. Jednak ze względu na panującą pandemię, nauczanie będzie się odbywało na zmodyfikowanych zasadach – w trybie hybrydowym.

            5 października w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym rozpoczyna się inauguracja roku akademickiego 2020/2021. To pierwsza w historii naszej Uczelni uroczystość, która ze względu na sytuację epidemiczną odbędzie się z ograniczonym udziałem gości i studentów i będzie transmitowana online. Nie będzie to łatwy rok dla studentów i społeczności akademickiej – Uczelnia mierzy się z wyzwaniami w zakresie organizacji bezpiecznych warunków do nauki. Powrót na WUM zaplanowano w trybie nauczania hybrydowego: stacjonarnie i online. O tym, które zajęcia odbędą się stacjonarnie, decydują kierownicy poszczególnych Jednostek. Na stronie Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego zamieszczono już aktualne plany zajęć dla poszczególnych Wydziałów, na których określono formę kształcenia. Jak podkreślają wykładowcy, na studiach medycznych wykluczone jest nauczanie całkowicie zdalne, dlatego ćwiczenia i zajęcia praktyczne będą organizowane w szpitalach, laboratoriach czy salach dydaktycznych, w małych grupach i przy zachowaniu najwyższych środków ostrożności.

Ta same zasady dotyczą studentów-obcokrajowców kształcących się w English Division. Nie dopuszczono możliwości prowadzenia zajęć wyłącznie online i również ci studenci będą uczyć się w systemie hybrydowym. Studentów zagranicznych czekają jednak pewne utrudnienia, związane głównie z  procedurami obowiązującymi w ich krajach w związku z panującą epidemią. I tak np. studenci English Division borykają się z otrzymaniem wizy na czas, zaplanowaniem lotów do Polski (lista krajów z zakazem lotów do Polski stale rośnie), czy ponoszeniem kosztów za wykonywanie testów na koronawirusa.  WUM nie wymaga obecnie od studentów ED przedłożenia negatywnego wyniku testu ani odbycia obowiązkowej kwarantanny po przylocie.  Jeśli jednak nasze krajowe przepisy ulegną zmianie, to opłaty za wykonanie testu na COVID-19 będzie musiał ponieść sam student.

Warszawski Uniwersytet Medyczny robi wszystko, by pomóc obcokrajowcom w powrocie na studia - wystawia specjalne zaświadczenie, które ułatwia studentom przylot do Warszawy, jak również otrzymanie niezbędnej wizy na czas. W razie nieprzywidzianych trudności studenci mogą zwrócić się do dziekanów z prośba o indywidualne rozwiązania ich sytuacji.

Biuro Prasowe WUM