Warszawski Uniwersytet Medyczny liderem Konsorcjum realizującego projekt wytwarzania i terapii limfocytami CAR-T

Terapia CAR-T jest wielką nadzieją dla chorych na nowotwory. Opiera się na zmodyfikowanych genetycznie limfocytach T, które rozpoznają cechy komórki nowotworowej odróżniającej ją od komórki zdrowej i dzięki czemu są zdolne do jej zniszczenia. Jest to znaczący przełom w medycynie światowej, w bardzo ograniczony sposób dostępny w Polsce. Spowodowane jest to dużymi kosztami produktów komercyjnych oraz wymaganiami wobec ośrodków leczących. Do tej pory, w 2020 r., zastosowano ją jedynie u 8 pacjentów z Polski, z tego 7 osób leczono w ośrodkach należących do Konsorcjum: 4 w Narodowym Instytucie Onkologii i Oddziale w Gliwicach oraz 3 w Szpitalu Uniwersyteckim w Poznaniu.

Do badań prowadzonych przez Konsorcjum kwalifikowanych będzie ok. 250 chorych. Terapię CAR-T cells otrzyma 180 pacjentów. Projekt ten zapewni szerszy dostęp do tego rodzaju terapii, która opierać się będzie na badaniach i produkcji w Polsce, zmniejszy koszty wytwarzania produktu, zwiększy sieć kompetentnych ośrodków oraz stworzy nowoczesną bazę naukową i kliniczną do jej rozwoju.

 Warszawski Uniwersytet Medyczny – lider Konsorcjum i sponsor badania klinicznego za pomocą genetycznie modyfikowanych limfocytów CAR-T złożył wniosek o wartości 100 mln zł.  do Agencji Badań Medycznych na sfinansowanie projektu dotyczącego produkcji CAR-T cells. Podstawą do tych działań jest grant ABM wysokości 17.5 mln PLN dzięki któremu WUM już teraz rozpoczyna pierwszą polską niekomercyjną próbę kliniczną związaną z leczeniem ostrej białaczki limfoblastycznej u dorosłych za pomocą wytwarzanych w Polsce limfocytów CAR-T. Próba prowadzona będzie w ośrodkach należących do Konsorcjum.

W skład powołanego Konsorcjum wchodzi 8 instytucji: Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowy Instytut Badawczy, Uniwersyteckie Centrum Kliniczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Instytut Hematologii i Transfuzjologii, Szpital Kliniczny Przemienienia Pańskiego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Szpital Uniwersytecki nr 1 im. dr. A. Jurasza w Bydgoszczy, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie oraz Uniwersytet Medyczny w Łodzi.

Produkcja CAR-T cells planowana jest w Narodowym Instytucie Onkologii im. M. Skłodowskiej-Curie w Warszawie. Szacowany koszt pojedynczego produktu jest kilkakrotnie mniejszy w porównaniu z dostępnymi produktami komercyjnymi. Średni koszt obecnej kuracji komercyjnej to 1 mln 200 tys. zł.

 

Szanowni Państwo Dziennikarze,

Mamy nadzieję, że będziecie zainteresowani tak ważnym tematem, dlatego polecamy jako rozmówców i ekspertów:

- prof. Grzegorza Basaka – Kierownika Katedry i Kliniki Hematologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych WUM,

- prof. Radosława Zagożdżona – Kierownika Zakładu Immunologii Klinicznej WUM

- prof. Sebastiana Giebela – Kierownika Kliniki Transplantacji Szpiku i Onkohematologii Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach.