Akademiki WUM w czasie pandemii

Rozpoczął się październik, a to oznacza, że 10201 studentów WUM oficjalnie rozpoczęło naukę. Ze względu na panującą sytuację epidemiczną, zajęcia odbywają się w tzw. systemie hybrydowym: część zdalnie, a część stacjonarnie.

Mieszane plany zajęć wymuszają na studentach przyjazd do Warszawy i szukanie zakwaterowania czy to w akademikach, czy w wynajętych mieszkaniach. Nie da się studiować i zaliczać zajęć tylko online i co za tym idzie mieszkać w swoich rodzinnych domach. Zajęcia praktyczne, które na Uczelni medycznej muszą odbywać się  stacjonarnie, np. w laboratoriach czy szpitalach, są przeprowadzane w małych grupach i przy zachowaniu reżimu sanitarnego.  

Duża część studentów starała się otrzymać miejsce w WUM-owskich akademikach, które od października ponownie rozpoczęły działalność. Domy studenckie funkcjonują  jednak w warunkach sanitarnego reżimu. Oznacza to, że dotychczasowe pokoje wieloosobowe funkcjonują tylko jako „jedynki” bądź maksymalnie „dwójki”. W tym roku akademickim wszystkie trzy akademiki dysponują w sumie około 400 miejscami, czyli prawie o 50 % mniej niż w latach ubiegłych. Jak podkreślają kierownicy Domów: nr 1, nr 2 i nr 2 BIS, zainteresowanie wynajmem pokoi było ogromne i na chwilę obecną nie ma wolnych miejsc.

Dom Studenta nr 1, zlokalizowany przy ulicy Batalionu Pięść 9 dysponuje 93 pokojami – jedno i dwuosobowymi, a Domy Studenta nr 2 i nr 2 BIS, zlokalizowane przy ul. Karolkowej 84 dysponują kolejno: 75 pokojami dwuosobowymi i 74 pokojami jednoosobowymi. Ograniczono również liczbę osób mogących przebywać w tak zwanych strefach ogólnodostępnych, jak np. świetlica,  do maksymalnie trzech. Każdy pokój w DS nr 1 i DS nr 2 posiada lodówkę i dostęp do internetu,  ponadto na parterze budynku usytuowane są: pokój cichej nauki, pomieszczenie xero, pracownia komputerowa i sala telewizyjna, a także pralnia z profesjonalnymi pralnicami i suszarką. O wyższym standardzie wyposażenia są pokoje w DS nr 2 BIS, posiadające aneks kuchenny i łazienkę z prysznicem.

Władze Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego robią wszystko, aby zapewnić studentom bezpieczne zakwaterowanie w akademikach. Zainstalowano specjalny termometr do mierzenia temperatury mieszkańców Domów, rozmieszczono dozowniki z płynem dezynfekującym na każdym z pięter, a wizyty gości czy osób spoza Domów Studenta  są zabronione.