Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego w cieniu pandemii koronawirusa

Specjaliści od zdrowia psychicznego od kilku miesięcy odnotowują coraz więcej przypadków chorób i zaburzeń psychicznych związanych bezpośrednio z pandemią COVID-19. W przededniu Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego 2020, warto na ten temat rozmawiać.
Dbałość o zdrowie psychiczne, pomoc osobom chorym, podnoszenie poziomu opieki medycznej nad chorymi psychicznie to kwestie poruszane tego dnia na całym świecie.
Biuro Prasowe Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego poprosiło o komentarz eksperta – prof. Bartosza Łozę - kierownika Kliniki Psychiatrii WUM.
Dlaczego warto dbać o zdrowie psychiczne i jak zwiększyć świadomość nt. zdrowia psychicznego?
„XIX wieczną naiwnością było myślenie, że zaburzenia psychiczne czy szerzej rozumiane problemy psychiczne dotyczą jakiejś garstki ludzi. Tworzono w związku z tym nawet azyle poza miastami dla tych osób. Dzisiaj przez to, że mamy do czynienia z pandemią i właściwie wszyscy przeżywamy codziennie stres, okazuje się jak bardzo się myliliśmy i jak bardzo bliskie są nam kwestie stanu zdrowia psychicznego. Każdy z nas zakładając maseczkę odczuwa dreszcz, który podpowiada, że czegoś się boimy, że być może jest w nas jakiś niepokój, czy też zagrożenie – dokładnie tak działa zdrowie psychiczne, które musimy na co dzień pielęgnować”.
Jaki wpływ na zdrowie psychiczne ma nasz styl życia?
„XXI wiek przewraca nasze myślenie o zdrowiu psychicznym. Jeśli np. weźmiemy pod uwagę pieniądze, które opisują koszty niedbania o zdrowie psychiczne to ku zdziwieniu wszystkich okazuje się, że styl życia, a w szczególności pracoholizm jest zjawiskiem najbardziej obciążającym nasze zdrowie psychiczne. Okazuje się, że styl życia sam w sobie, czy też właściwie problemy i trudności związane nim, znacznie przewyższają takie klasyczne uzależnienia typu alkohol albo palenie papierosów, czy też inne używki. Okazuje się, że Polska – najbardziej zapracowany kraj Unii Europejskiej - eksperymentuje, chcąc imponować innym naszą sprawnością, wydajnością. Problem polega na tym, że zawsze gdzieś jest koszt – koszt naszego wysiłku, który przekłada się na stan psychiczny. Dlatego Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego należy nie tylko celebrować, ale też poddać refleksji – takim stylem możemy się zmęczyć i wejść w przewlekłe zmęczenie. Jeżeli chociaż trochę zoptymalizujemy nasz styl życia, pracę, rodzinę, kontakty, jeżeli będziemy mieć czas dla siebie, dla naszych bliskich okaże się, że tak naprawdę dalej zajdziemy i może nawet więcej tych pieniędzy zarobimy niż zakładając takie proste rozwiązania jak pracoholizm prowadzący do wypalenia zawodowego”.
Jak duża liczba osób zmaga się obecnie z problemem chorób psychicznych ?
"Problemami zdrowia psychicznego, stanowiącymi mniejszą, ale zdecydowanie bardziej intensywną część są zaburzenia psychiczne, które obecnie dotyczą w zasadzie ⅓ ogólnej populacji. W którymś momencie życia pojawiają się np. zaburzenia lękowe, uzależnienia czy depresje, na które będzie cierpieć 30 % ludzkości. Natomiast same choroby psychiczne, które są najcięższym zaburzeniem psychicznym dotyczą kilku procent populacji".