WUM w międzynarodowym projekcie badającym nowoczesne metody zachowania płodności

Prof. dr hab. Piotr Laudański z I Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Uniwersyteckiego Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka WUM został jednym z ekspertów międzynarodowego projektu ERIN – Ethically Responsible INnovations in reproductive medicine.

> Celem projektu finansowanego w ramach działań Horyzont 2020 jest stworzenie ram etycznych niezbędnych do pracy naukowej i klinicznej w zakresie spersonalizowanej medycyny rozrodu. Obejmie on w szczególności zagadnienia tzw. przedimplantacyjnej diagnostyki genetycznej oraz nowoczesnych metod zachowania płodności, czyli nowej dziedziny medycyny „oncofertility”.

Prof. Piotr Laudański wejdzie w skład niezależnego ciała doradczego, tzw. Advisory Board, złożonego z przedstawicieli pięciu europejskich uczelni (z Belgii, Anglii, Węgier, Rosji i Polski). Będzie regularnie uczestniczył w spotkaniach i seminariach przybliżających społeczności międzynarodowej problematykę niepłodności, ze szczególnym uwzględnieniem problemów etycznych oraz aspektów zastosowania nowoczesnych technik molekularnych w codziennej praktyce lekarskiej.

– Szczególnie interesującą częścią projektu będzie analiza możliwości zastosowania metod oszczędzania płodności u kobiet poddanych chemioterapii. Obecnie, w ramach równoległego projektu, na Uniwersytecie Karolińska, prowadzone są zaawansowane badania nad powstaniem tak zwanego sztucznego jajnika, który w założeniu ma pomóc młodym kobietom poddanym chemioterapii w przyszłości zachować płodność. Dlatego wymagana jest dyskusja w gronie ekspertów nad aplikacyjnymi i etycznymi aspektami tego typu metod – mówi prof. Piotr Laudański.

Międzynarodowy zespół specjalistów reprezentujących różne dziedziny nauki pozwoli na dogłębną dyskusję o możliwościach nowoczesnych metod diagnostyki i leczenia niepłodności.

Podstawę merytoryczną projektu będzie stanowiła współpraca między trzema czołowymi europejskimi uczelniami – Uniwersytetem w Maastricht (Holandia), Uniwersytetem Karolińska (Szwecja) oraz Uniwersytetem Tartu (Estonia).

Projekt finansowany jest w ramach działań Horyzont 2020, tzw. „Twinning project” (konkurs: WIDESPREAD-05-2020).