4 marca obchodzimy Światowy Dzień Otyłości

W artykule o chirurgii metabolicznej, wspomagającej utratę wagi, który ukazał się na łamach czasopisma Medycyna Dydaktyka Wychowanie, prof. Wojciech Lisik i dr Paweł Ziemiański (Katedra i Klinika Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej SKDJ UCK WUM) zwracają uwagę, że według szacunków światowa epidemia otyłości dotyka już prawie miliarda ludzi, w tym około 10 milionów Polaków. Otyłość jest wspólnym mianownikiem wielu patologii, zarówno układowych, jak i narządowych, będąc jednocześnie niezależnym czynnikiem ryzyka przedwczesnego zgonu.

„Chirurgiczne leczenie otyłości, chirurgia bariatryczna (obecnie używamy terminu chirurgia metaboliczna) jest jak dotąd jedyną metodą pozwalającą na uzyskanie trwałego ubytku masy ciała, a to w konsekwencji prowadzi do złagodzenia przebiegu lub wyleczenia z chorób towarzyszących otyłości, takich jak: nadciśnienie tętnicze, cukrzyca typu drugiego, dyslipidemia, obturacyjny bezdech senny i wiele innych” – mówią eksperci Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Od 2011 roku wszystkie pierwotne operacje tego typu wykonywane są w klinikach WUM z zastosowaniem technik małoinwazyjnych, co pozwala na ograniczenie urazu operacyjnego, zmniejszenie liczby powikłań i skrócenie czasu hospitalizacji.

Więcej w artykule: Chirurgia metaboliczna dr n. med. Paweł Ziemiański, prof. dr hab. n. med. Wojciech Lisik (Katedra i Klinika Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej UCK WUM)