Wszczepienie najnowszego bezelektrodowego stymulatora serca typu MICRA™ AV w I Katedrze i Klinice Kardiologii UCK WUM

W I Katedrze i Klinice Kardiologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (kierownik prof. Grzegorz Opolski) Zespół Oddziału Elektrokardiologii (prof. Marcin Grabowski, dr med. Marcin Michalak, mgr Dorota Dużyńska, mgr Dorota Świątek, mgr Małgorzata Kotowicz, mgr Elżbieta Świętoń) wykonał zabieg wszczepienia najnowszego bezelektrodowego stymulatora serca typu MICRA™ AV. Jest to pierwszy taki zabieg wykonany na Mazowszu. Wcześniejsze zabiegi wykonano w ostatnim czasie w Poznaniu, Zabrzu i Wrocławiu.

U 69-letniego pacjenta ze względu na objawy związane z wolnym rytmem serca zaistniały wskazania do wszczepiania stymulatora serca. Jednak ze względu na fakt, że pacjent jest od lat przewlekle dializowany z powodu skrajnej niewydolności nerek, zastosowanie klasycznego układu stymulującego z elektrodami umieszczonymi w żyłach mogłoby być problematyczne. Pacjent ma już wytworzoną przetokę dializacyjną i w przyszłości może zaistnieć potrzeba wyłonienia kolejnych. Układ naczyniowy u takiego pacjenta wymaga szczególnej ochrony. Dlatego preferowaną opcją było zastosowanie stymulatora bezelektrodowego.

Micra™ AV to najmniejszy na świecie stymulator serca z możliwością zapewnienia synchronizacji przedsionkowo-komorowej (AV). W kolejnej generacji został wzbogacony o opcję dostosowania częstości stymulacji do własnej aktywności układu bodźcotwórczego serca. Dzięki temu, może być zastosowany w leczeniu pacjentów z blokiem przedsionkowo-komorowym, polegającym na zaburzeniach przewodzenia sygnałów elektrycznych pomiędzy jamami serca (przedsionkami a komorami). Do tej pory tacy pacjenci byli leczeni z zastosowaniem standardowego układu stymulującego, składającego się z dużo większej baterii i długich elektrod wprowadzonych do żył i jam serca. Nowa technologia daje mniejsze ryzyko powikłań wczesnych i odległych, i szczególnie jest dedykowana dla pacjentów z problemami naczyniowymi (np. dla pacjentów dializowanych).

Fot. Dział Fotomedyczny WUM