Katedra i Klinika Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu pionierem aloplastyki stawu biodrowego typu „custom made”

W Katedrze i Klinice Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, kierowanej przez prof. Pawła Małdyka Zespół Oddziału Ortopedii i Endoprotezoplastyki pod kierunkiem dr hab. Pawła Łęgosza wykonał 20 operację z wykorzystaniem implantu typu „custom made”, drukowanego w technologii 3D.
U 25-letniej chorej po przebytej hemipelwektomii (typ II+III) w przebiegu ostosarcoma z implantacją endoprotezy, doszło do powikłania infekcyjnego ze złamaniem pozostałego fragmentu talerza biodrowego na granicy implantu i kości. Pierwotna operacja była wykonywana w innym ośrodku. Zespół pod kierunkiem dr hab. Pawła Łęgosza podjął się leczenia tego powikłania.
W pierwszym etapie wymieniono implant na specjalnie skonstruowany „spacer” z cementu kostnego wraz z antybiotykiem, którego funkcją było miejscowe leczenie infekcji oraz zapobieganie obkurczaniu się tkanek miękkich.
W drugim etapie, po całkowitym ustąpieniu objawów infekcji, ocenie braku wznowy nowotworu oraz zaprojektowaniu implantu „szytego na miarę”, wykonano operację usunięcie „spacer’a” oraz osadzenia implantu panewkowego wyprodukowanego w technologii 3D, przytwierdzonego do pozostałego po hemipelwektomii fragmentu talerza biodrowego oraz do kości krzyżowej. Resekowany fragment bliższego końca kości udowej został zastąpiony endoprotezą poresekcyjną.
Operacja trwała 6 godzin, stan chorej po operacji lekarze określili jako dobry.
Następnego dnia zespół fizjoterapeutów pod kierunkiem dr. P.Turskiego rozpoczął działania mające na celu usprawnienie pacjentki.
„Nasza Klinika jest pionierem wykorzystania implantów „szytych na miarę” w przypadkach znacznej destrukcji stawu biodrowego i miednicy na tle obluzowania endoprotez. Ostatnie operacje z użyciem implantów drukowanych w technologii 3D dotyczyły pacjentów z przeszłością onkologiczną w obrębie kości miednicy. Tym samym nasza Klinika otwiera nowy rozdział związany z udzielaniem świadczeń dla pacjentów ze schorzeniami onkologicznymi narządu ruchu, mając już swoje sukcesy u wcześniej leczonych chorych z guzami przerzutowymi do kości”– mówi dr hab. Paweł Łęgosz i dodaje, że ten rodzaj spersonalizowanej medycyny daje jedyną szansę pacjentom z katastrofalnymi ubytkami kości na tle nowotworowym, pozapalnym, pourazowym i w przebiegu operacji zakończonej niepowodzeniem na odzyskanie bezbolesnej funkcji.