Młodzi naukowcy WUM wśród finalistów konkursu magazynu „Forbes”

25 marca 2021 roku magazyn „Forbes” ogłosił finalistów trzeciej edycji konkursu „25 przed 25” – rankingu najzdolniejszej młodzieży w Polsce. Wśród wyróżnionych młodych naukowców znalazły się trzy osoby związane z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym: Kajetan Grodecki, Szymon Starszak oraz Grzegorz Preibisch.

Organizowany przez magazyn „Forbes” i firmę McKinsey konkurs „25 przed 25” ma na celu wyłonienie młodzieży, która najskuteczniej reaguje na zmieniające się trendy oraz ma pomysły i zapał, aby w pandemicznej rzeczywistości próbować zmieniać świat na lepsze. Warunkiem uczestnictwa był rok urodzenia (1995 lub późniejszy). Członkowie kapituły konkursu – niemal 70 osób reprezentujących świat biznesu, nowych technologii i nauki – wybrali liderów w pięciu kategoriach: „Biznes i technologie”, „Nauka”, „Walka ze skutkami pandemii”, „Wspieranie różnorodności”, „Zrównoważony rozwój”. 

Wśród pięciu osób wyróżnionych w kategorii „Nauka” dwie związane są z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym: Kajetan Grodecki oraz Krzysztof Starszak.

Kajetan Grodecki jest doktorantem I Katedry i Kliniki Kardiologii CSK UCK WUM (zespół prof. Zenona Huczka). Dzięki realizacji projektu badawczego na temat wykorzystania ilościowej analizy danych tomograficznych podczas planowania interwencyjnego leczenia chorób serca otrzymał zaproszenie do jednego z najlepszych na świecie ośrodków badawczych obrazowania sercowo-naczyniowego – Cedars-Sinai Medical Center w Los Angeles. Angażuje się w prace badawczo-rozwojowe dotyczące nieinwazyjnych metod obrazowania serca i naczyń oraz wykorzystania sztucznej inteligencji w analizie tomograficznej pacjentów z koronawirusem.

Krzysztof Starszak to współorganizator i wiceprzewodniczący Studenckiego Koła Naukowego Ortopedii Rekonstrukcyjnej i Onkologicznej WUM (opiekun: dr hab. Paweł Łęgosz, Klinika Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu SKDJ UCK WUM), które w 2018 roku zwyciężyło w konkursie StRuNa w kategorii „Debiut roku”. Był zaangażowany w pierwszą w Europie operację wszczepienia implantu custom-made stawu biodrowego z wykorzystaniem rozszerzonej rzeczywistości, za co w 2019 roku został wraz z zespołem wyróżniony w konkursie „Złoty Skalpel”.

Wśród laureatów kategorii „Walka ze skutkami pandemii” uznanie jury uzyskał Grzegorz Preibisch.

Grzegorz Preibisch – student V roku Wydziału Lekarskiego WUM – został wyróżniony wraz z Piotrem Grzegorczykiem, studentem matematyki UW. Wspólnie stworzyli model predykcyjny, który pozwoli z dużą dokładnością określić, w jaki sposób mutuje wirus SARS-CoV-2 i które geny są najbardziej skłonne do mutacji. Sukces projektu doprowadził do powstania Covid Genomics – firmy łączącej genetykę i sztuczną inteligencję, która bada mutacje wirusa SARS-CoV-2 i buduje modele matematyczne, aby je przewidzieć. Są autorami RT-PCR Analyser – narzędzia analizującego różne wersje genomu wirusa SARS-CoV-2 oraz innych betakoronawirusów.

Zachęcamy do zapoznania się z rozmową z Grzegorzem Preibischem, opublikowaną w Czasopiśmie WUM „Medycyna Dydaktyka Wychowanie” w 2020 roku.

Źródło: forbes.pl i Czasopismo „MDW”

Fot. materiały prasowe