16.04.2021 - WUM: Pierwsza w Polsce operacja wszczepienia podwójnej częściowej, indywidualnej (custom made) endoprotezy - Episurf

12 kwietnia 2021 r. w Klinice Ortopedii i Rehabilitacji WUM kierowanej przez dr. hab. Artura Stolarczyka w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym w Warszawie, wykonana została pierwsza w Polsce operacja wszczepienia podwójnej częściowej, indywidualnej (custom made) endoprotezy - Episurf, przygotowywanej specjalnie dla miejscowych uszkodzeń chrzęstnych lub chrzęstno kostnych w obrębie stawu kolanowego.
Podczas zabiegu zaopatrzono jednoczasowo dwa miejsca ubytków chrzęstnych w stawie kolanowym – pierwszy obejmujący uszkodzenie na powierzchni kłykcia przyśrodkowego uda oraz drugi w okolicy bruzdy miedzykłykciowej uda. Zabieg wykonał zespół w składzie: dr Rafał Sotowski, dr hab. Artur Stolarczyk, dr Piotr Stępiński oraz instrumentariuszka mgr Katarzyna Skwarczyńska.
Implanty oraz indywidualne instrumentarium tego typu przygotowano na podstawie wykonanego wcześniej rezonansu magnetycznego stawu kolanowego. Dzięki temu implant jest indywidualnie dopasowany do kształtu, lokalizacji i wielkości istniejącego uszkodzenia. Pozwala to na zaopatrzenie jedynie miejsca uszkodzenia, bez potrzeby wymiany całego stawu lub jego większej części.
Badanie rezonansu magnetycznego pozwala na dedykowane do pacjenta przygotowanie zarówno instrumentarium – w tym prowadnic oraz implantów ściśle dopasowanych do kształtu powierzchni stawowej co pozwoliło na skrócenie czasu operacji oraz precyzyjne osadzenie przygotowanych implantów.
Chora to 52 -letnia pacjentka z dolegliwościami bólowymi stawu kolanowego utrudniającymi jej poruszanie się od dłuższego czasu. W wykonanym badaniu MRI stwierdzono ognisko chondromalacji zarówno na kłykciu przyśrodkowym uda jak i w okolicy bruzdy międzykłykciowej. W związku z tym przygotowano dla pacjentki dwa oddzielne implanty zastępujące chore ogniska. Ograniczenie wielkości implantów tylko do miejsc ubytków chrzęstnych pozwala na wczesną i szybsza rehabilitację oraz skrócenie czasu hospitalizacji.

Kontakt do Biura Rzecznika Prasowego: e-mail – media@wum.edu.pl
- zdjęcia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10