WUM: Pierwsza w Polsce transplantacja i retransplantacja wątroby u chorej z zakażeniem wirusem SARS-CoV-2

W Katedrze i Klinice Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, kierowanej przez prof. dr hab. n. med. Krzysztofa Zieniewicza odbyła się pierwsza w Polsce transplantacja i retransplantacja wątroby z superpilnych życiowych wskazań u 18 – letniej chorej po zatruciu paracetamolem, dodatkowo zakażonej wirusem SARS-CoV-2.

Wskazaniem do pilnej transplantacji wątroby był stan bezpośredniego zagrożenia życia, w następstwie ostrej niewydolności wątroby z cechami narastającej ciężkiej niewydolności wielonarządowej.

W Centralnym Szpitalu Klinicznym Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego przy ul. Banacha 1a w Warszawie,  6 stycznia 2021r.  przeprowadzone  zostało pierwsze przeszczepienie wątroby zgodnej grupowo z powodu wymienionych wyżej superpilnych wskazań. Kilka godzin przed rozpoczęciem operacji, w wyniku badania PCR-RT okazało się, że chora jest zakażona wirusem SARS–CoV-2. Zabieg przeprowadzono w pełnym zabezpieczeniu epidemiologicznym, zgodnym z rekomendacjami.

8 stycznia 2021r. z powodu pierwotnego niepodjęcia funkcji (PNF - primary nonfunction) przez przeszczepiony narząd, chorą ponownie zgłoszono do Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne ds. Transplantacji "Poltransplant" jako superpilną biorczynię. Na szczęście, udało się w krótkim czasie pobrać narząd od zmarłego dawcy w jednym ze szpitali w Polsce. Natychmiast wykonano drugie przeszczepienie wątroby.

Po  tym zabiegu chora była prowadzona w Oddziale Intensywnej Opieki Chirurgicznej Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby CSK UCK WUM, w pełnym reżimie epidemiologicznym, przez zespół pod kierownictwem dr. n. med. Wojciecha Figla. Obserwowano już prawidłową funkcję narządu przeszczepionego wraz ustępowaniem objawów niewydolności wielonarządowej.

Po uzyskaniu znamiennej  poprawy klinicznej, w tym po powrocie świadomości, leczenie kontynuowano w Klinice Chorób Wewnętrznych i Hepatologii WUM kierowanej przez prof. dr n. med. Piotra Milkiewicza.  W trakcie całego procesu leczniczego nie obserwowano ciężkiej niewydolności oddechowej. Funkcja przeszczepionej wątroby pozostaje prawidłowa. W okresie pooperacyjnym doszło do konwersji wyniku PCR-Cov-2.

„Odmienność postępowania w sytuacji zakażenia wirusem SARS-CoV-2 wynikała z konieczności zastosowania specjalnych procedur bezpieczeństwa i ochrony personelu medycznego w czasie całego procesu leczniczego. Szczególnie trudne było wykonanie precyzyjnych zespoleń naczyniowych z użyciem indywidualnych środków ochrony osobistej. Dodatkową trudnością była konieczność zapewnienia izolacji chorej i ścisłego monitorowania przebiegu zakażenia  SARS-Cov-2 w kontekście leczenia immunosupresyjnego.  Cała sytuacja wymagała wyjątkowego zaangażowania nie tylko zespołu lekarskiego, ale przede wszystkim, pielęgniarskiego” – mówi kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby prof. dr hab. n. med. Krzysztof Zieniewicz.

Szczególną rolę w procesie leczenia chorej odegrali chirurdzy-transplantolodzy: dr hab. Krzysztof Dudek, dr Konrad Kobryń, dr Michał Skalski, dr Jan Stypułkowski i anestezjolodzy: dr Marta Dec i dr Anna Brudkowska. Krążenie żylne pozaustrojowe prowadził mgr Krzysztof Zając. Instrumentującymi byli: Anna Wąsik, Joanna Stasiak, Grzegorz Nowakowski, a pielęgniarkami anestezjologicznymi: Barbara Struś, Agata Małek oraz pielęgniarz anestezjologiczny Piotr Wesołowski. Należy docenić i podkreślić profesjonalizm i wielki wkład pracy zespołu pielęgniarskiego Oddziału Intensywnej Terapii Chirurgicznej  Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby oraz zespołu rehabilitantów.

Pacjentka w bardzo dobrym stanie ogólnym, w 30 dobie po pierwszej transplantacji, powróciła do domu, pod opiekę rodziców. Jest systematycznie kontrolowana ambulatoryjnie w Poradni Transplantacyjnej Kliniki.

Kontakt do Biura Rzecznika Prasowego WUM: media@wum.edu.pl

Warszawski Uniwersytet Medyczny

jest nowoczesnym ośrodkiem akademickim z ponad dwustuletnią historią. Innowacyjna medycyna, wysoki poziom nauczania, nowoczesna infrastruktura i światowe metody kształcenia to wyznaczniki ugruntowanej marki uczelni w Polsce i na arenie międzynarodowej. Absolwenci uczelni byli najlepsi wśród osób zdających ostatnie edycje Lekarskiego Egzaminu Końcowego oraz Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego. Uniwersyteckie Centrum Kliniczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego zostało uznane za najlepszą polską placówkę medyczną w światowym rankingu World Best Hospital’s 2021. Uczelnia jest liderem konsorcjum opracowującego polską terapię adoptywną (CAR/CAR-T), która pozwoli na rozwój w Polsce nowoczesnego leczenia onkologicznego. Warszawski Uniwersytet Medyczny realizuje obecnie 275 projektów naukowych na łączną kwotę ok. 550 mln zł. www.wum.edu.pl


Publikacje:


Wnp.pl - Pierwsza w Polsce transplantacja i retransplantacja wątroby u chorej z wirusem SARS-CoV-2

Gazetalekarska.pl - Pierwsza w Polsce transplantacja wątroby u pacjentki SARS-CoV-2 

Rmf24.pl - Dramatyczna walka o życie 18-latki. Zatruła się paracetamolem, dodatkowo miała koronawirusa

Dorzeczy.pl - Pierwszy w Polsce podwójny przeszczep wątroby u chorej na COVID-19 

Tvp.info - Przeszczepili wątrobę chorej na COVID-19. Mieli tylko dwa dni 

Wiadomosci.wp.pl - Uratowali 18-latkę z COVID-19. Pierwsza taka operacja 

Msn.com - Pierwsza w Polsce transplantacja i retransplantacja wątroby u chorej z koronawirusem 

Dzienna.pl - Dramatyczna walka o życie 18-latki. Zatruła się paracetamolem, dodatkowo miała koronawirusa 

Wiadomosci.gazeta.pl - Transplantacja i retransplantacja wątroby u chorej z koronawirusem. Pierwsza taka operacja w Polsce


Wgospodarce.pl - Pierwsza transplantacja w Polsce u chorego na Covid-19 

Dziennikwschodni.pl - Pierwsza w Polsce transplantacja wątroby u zakażonej koronawirusem 

Mzdrowie.pl - Pierwsza w Polsce transplantacja i retransplantacja wątroby u chorej z zakażeniem SARS-CoV-2 

Radio Zet - Pierwsza w Polsce transplantacja i retransplantacja wątroby u chorej z koronawirusem 

Panorama TVP2

Termedia.pl - 
Pierwsza w Polsce transplantacja i retransplantacja wątroby u chorej z zakażeniem wirusem SARS-CoV-2

Rynekzdrowia.pl - Pierwsza w Polsce transplantacja wątroby u nastolatki zakażonej koronawirusem

Cowzdrowiu.pl - Transplantacja i retransplantacja wątroby u pacjentki COVID-dodatniej

Niepelnosprawni.pl - Pierwsza w Polsce transplantacja i retransplantacja wątroby u chorej z wirusem SARS-CoV-2

Pielegniarki.com - Pierwsza w Polsce transplantacja i retransplantacja wątroby u chorej z zakażeniem wirusem SARS-CoV-2

Pulsmedycyny.pl - Pierwsza w Polsce transplantacja i retransplantacja wątroby u chorej z zakażeniem wirusem SARS-CoV-2

Naukawpolsce.pap.pl - Pierwsza w Polsce transplantacja i retransplantacja wątroby u chorej z wirusem SARS-CoV-2 

Zdrowiewprost.pl - Pierwszy w Polsce podwójny przeszczep. Pacjentką 18-latka zakażona koronawirusem 

Polsatnews.pl - Zakażona koronawirusem zatruła się paracetamolem. Pierwszy w Polsce podwójny przeszczep wątroby 

Wydarzenia.interia.pl  - 18-latka zatruła się paracetamolem. Przeszła podwójny przeszczep 

Polsatnews.pl (wideo) - Zatruła się paracetamolem. Pierwszy w Polsce podwójny przeszczep wątroby 

Wprostinfo.pl - Pierwszy w Polsce podwójny przeszczep. Pacjentką 18-latka zakażona koronawirusem 

Msn.com - Pierwszy w Polsce podwójny przeszczep. Pacjentką 18-latka zakażona koronawirusem

Kobietawkrakowie.pl - Pierwsza w Polsce transplantacja i retransplantacja wątroby u chorej z wirusem SARS-CoV-2 

Isbzdrowie.pl - Pierwsza w Polsce transplantacja i retransplantacja wątroby u chorej z zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 

Jedenznas.pl - Pierwsza w Polsce transplantacja i retransplantacja wątroby u chorej z wirusem SARS-CoV-2 

Medonet.pl - Przeszczepiono wątrobę chorej na COVID-19. To pierwszy przypadek w Polsce