Aktualności

Nowatorska operacja wytworzenia przetoki tętniczo-żylnej wykonana przez lekarzy z UCK WUM

Wielospecjalistyczny zespół lekarzy z UCK WUM wykonał nowatorską procedurę wytworzenia metodą wewnątrznaczyniową przetoki tętniczo-żylnej. To pierwsze takie rozwiązanie zastosowane w Europie Środkowo-Wschodniej. 12 kwietnia przetoka została wykorzystana do przeprowadzenia hemodializy chorego. Pacjent czuje się dobrze.

Studenci z Ukrainy będą uczyć się języka polskiego na WUM

Studenci z Ukrainy będą uczyć się języka polskiego na WUM

Trwają zapisy na prowadzone przez Warszawski Uniwersytet Medyczny kursy języka polskiego dla studentów z Ukrainy, którzy chcą kontynuować naukę w Polsce. Na rozpoczynające się 1 maja 2022 roku bezpłatne zajęcia mogą aplikować osoby posiadające obywatelstwo ukraińskie, studiujący na tamtejszych uczelniach w roku akademickim 2021/2022, które przybyły do Polski nie wcześniej niż 24 lutego 2022 roku. Kursy potrwają do 30 września 2022 r.

Dr Leszek Kraj laureatem konkursu „Lekarz z Empatii”

Mówią o nim „prawdziwy lekarz” albo „lekarz z powołania”. Dr Leszek Kraj z Kliniki Onkologii UCK WUM oprócz wysokich kompetencji zawodowych ma również podejście do pacjentów.

Warszawski Uniwersytet Medyczny dla chorób rzadkich

Choroby rzadkie, a więc takie, które występują z częstością niższą niż 5 na 10 000 osób w populacji, dotykają 6-8% ludności każdego kraju. W Polsce cierpi na nie od 2,5 do 3 milionów osób. Szacowana liczba poznanych do tej pory chorób rzadkich wynosi 8000. Około 80% chorób rzadkich ma podłoże genetyczne, pozostałe 20% może mieć związek z infekcją, alergią lub czynnikami środowiskowymi. Połowa chorób rzadkich ujawnia się w wieku dziecięcym, pozostałe choroby dotyczą osób w wieku dorosłym.

Udało nam się zbudować kompetentny i niezwykle zaangażowany zespół - rozmowa z prof. P. Węgrzynem i dr hab. P. Kosińskim

 „Mimo wyraźnego spadku liczby urodzeń w Polsce, w naszej klinice liczba ta jest mniej więcej stała – w latach 2019, 2020 i 2021 przyjęliśmy po nieco ponad 2200 porodów rocznie. Tym, co wyróżnia klinikę, jest unikalna w skali kraju możliwość zapewnienia w tym samym budynku kompleksowej opieki dzieciom, które przyszły na świat z wadami wrodzonymi” – mówi prof. Piotr Węgrzyn, kierownik Kliniki Położnictwa, Perinatologii i Ginekologii UCK WUM w wywiadzie dla czasopisma WUM „Medycyna. Dydaktyka.

Zaproszenie na panel ekspercki dla mediów „Warszawski Uniwersytet Medyczny dla chorób rzadkich”

Uchodźcy z Kabulu uczą się polskiego na WUM

Ruszył intensywny kurs języka polskiego dla 25-osobowej grupy osób ewakuowanych z Afganistanu i od ponad pół roku przebywających w Polsce.

Centrum Medyczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego sp. z o.o. oferuje pomoc dla obywateli Ukrainy

 Pomoc świadczona bezpłatnie w języku ukraińskim obejmuje następujące zakresy:

Studenci WUM pomagają studentom obcokrajowcom uciekającym z Ukrainy

Przygotowali miejsca noclegowe w dwóch akademikach, przekazują ubrania, kosmetyki, środki do higieny, dostarczają jedzenie, zwłaszcza ciepłe posiłki. W ten sposób studenci WUM wspierają studentów obcokrajowców, którzy przybyli z ogarniętej wojną Ukrainy. Dotychczas pomocy udzielono 36 osobom.

Prof. Hanna Szajewska: Nie tylko nauka - rozmowa z przewodniczącą Rady Dyscypliny Nauk Medycznych WUM

Rozmowa z prof. Hanną Szajewską, przewodniczącą Rady Dyscypliny Nauk Medycznych WUM

 

Co Panią najbardziej zaskoczyło w pracy przewodniczącej Rady Dyscypliny Nauk Medycznych?

Może nie tyle zaskoczyło, co ucieszyło. Coraz więcej naprawdę dobrych doktoratów, składających się z cyklu prac opublikowanych w liczących się czasopismach naukowych. Dobrze się stało, że obecnie obowiązujące prawo dopuszcza taką możliwość. Jeszcze lepiej, że tak wielu doktorantów taką opcję wybiera.

Strony