Nominacje profesorskie

Prof. dr hab. n. med. i n. o zdr. Aleksandra Czerw – kierownik Zakładu Ekonomiki Zdrowia i Prawa Medycznego Wydziału Nauk o Zdrowiu i prof. dr hab. n. med. i n. o zdr. Ireneusz Grudziński - kierownik Katedry Toksykologii Stosowanej Wydziału Farmaceutycznego odebrali dzisiaj, 25 lutego 2021 r. w Pałacu Prezydenckim z rąk Prezydenta Andrzeja Dudy nominacje profesorskie.

Naukowiec z WUM laureatem Programu Lider XI

Dr hab. Jakub Piwowarski z Katedry Farmakognozji i Molekularnych Podstaw Fitoterapii Wydziału Farmaceutycznego zajmuje się badaniem mikrobioty jelitowej. Projekt dofinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w maksymalnej wysokości - 1 500 000 zł, "Synteza API, opracowanie formulacji oraz przeprowadzenie badań in vivo dla kremu zawierającego postbiotyczny metabolit mikrobioty jelitowej człowieka – U228 do stosowania miejscowego w terapii atopowych stanów zapalnych skóry", realizuje we współpracy z dr Barbarą Żyżyńską-Granicą z Katedry i Zakładu Biochemii Wydziału Lekarskiego.

VI Warszawskie Dni Promocji Zdrowia 25-26.02.2021

„Dbanie o zdrowie w czasach pandemii” to temat szóstej edycji Warszawskich Dni Promocji Zdrowia, które odbędą się już w najbliższy czwartek i piątek, 25-26 lutego, w formie online.

WUM: pierwsze w Polsce zabiegi wszczepienia w znieczuleniu miejscowym elektrody do stymulacji krzyżowej

19 lutego w Katedrze i Klinice Urologii Ogólnej Onkologicznej i Czynnościowej Szpitala Klinicznego Dzieciatka Jezus Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego po raz pierwszy w Polsce wszczepiono w znieczuleniu miejscowym elektrody do stymulacji krzyżowej u trzech pacjentów.

Prof. Marcin Grabowski: "Jeśli ktoś uważa, że morsowaniem buduje zdrowy organizm, to jest w błędzie"

Ekstremalnie niska temperatura może być niebezpieczna dla zdrowia. Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Lund pokazują, że przebywanie na mrozie sprzyja zawałom serca. W grupie ryzyka znajdują się przede wszystkim te osoby, które już mają problemy z układem krążenia. Czy faktycznie tak jest? O zależności między niską temperaturą a zawałem serca w Dzień Dobry TVN 16 lutego 2021 roku mówił prof. Marcin Grabowski z I Katedry i Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

NIL: List otwarty środowiska transplantologów

Naczelna Izba Lekarska opubilkowała List otwarty środowiska transplentologów, który prezentujemy.

W ciągu 20 lat wakcynologia zrobiła ogromny postęp - wywiad z dr hab. n. med. Ernestem Kucharem

Dr hab. n. med. Ernest Kuchar – kierownik Kliniki Pediatrii  z Oddziałem Obserwacyjnym DSK UCK WUM, prezes Polskiego Towarzystwa Wakcynologii

Niemal 20 lat temu wykryto pierwsze ognisko zakażania koronawirusem SARS-CoV-1. Jak od tego czasu zmieniła się wiedza zakaźników na temat tych wirusów?

Czasopismo MDW nr 11-12/2020

Czasopismo „MDW” 11-12/2020

Zapraszamy do lektury nowego numeru Czasopisma WUM „Medycyna Dydaktyka Wychowanie”, pełnego ciekawych rozmów, informacji i analiz.

Baseny w Centrum Sportowo-Rehabilitacyjnym otwarte dla wszystkich od 12 lutego

Centrum Sportowo – Rehabilitacyjne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w piątek, 12 lutego 2021 roku otwiera ponownie pływalnię dla wszystkich klientów. W obiekcie przestrzegane są najwyższe standardy sanitarne. Pływalnia czynna będzie w godzinach od 6.00 do 22.00.
Basen olimpijski z ruchomym wypłycającym dnem o wymiarach 25 x 51,3 m i głębokości 2,0-2,1 m, posiada 10 torów o szerokości 2,5 m.

WUM: pierwszy w Polsce zabieg udrożnienia żył kończyny górnej z użyciem systemu AngioJet u nastoletniej pacjentki

Lekarze z Zakładu Radiologii Pediatrycznej, kierowanego przez dr n. med. Michała Brzewskiego oraz  II Zakładu Radiologii Klinicznej UCK WUM, kierowanego przez prof. Olgierda Rowińskiego, przeprowadzili pierwszy w Polsce zabieg udrożnienia żył kończyny górnej z użyciem systemu AngioJet u nastoletniej pacjentki.

Pacjentka została przyjęta do Katedry i Kliniki Onkologii, Hematologii Dziecięcej, Transplantologii Klinicznej i Pediatrii, kierowanej przez Prof. Michała Matysiaka, celem leczenia zakrzepicy żył kończyny górnej. Lekarzem prowadzącym był prof. Paweł Łaguna.